Кои са най-добрите лекарства за кръвно без странични ефекти или поне с най-малко. Как се приемат бета блокери, Диротон, Кандесартан, Небиволол, диуретици, Лизиноприл, Валсартан, Лозап и др. Чаят Демир бозан. При „нервна почва“
Изобретени са 10 начина да се повлияе на кръвното налягане. Специалистът назначава един или няколко медикамента, като се води от оплакванията на пациента и резултата от изследванията. Най-ползваните типове препарати систематизираме в таблица.
Типове лекарства за кръвно | |
---|---|
вид (разпространен представител) | как намаляват кръвното налягане |
Диуретици (тиазиди) | усилват работата на бъбреците, извеждат соли и излишна вода, което намалява обема на циркулиращата кръв и съдовото съпротивление |
АСЕ (еналаприл) | пресират непряко ангиотензин II , който вдига налягането в съдовете |
АТ – блокери (сартани) | пресират пряко ангиотензин II, по-съвременни препарати без странични ефекти като кашляне и задух |
Адреноблокатори (бисопролол) | блокират В1 и В2 рецептори, които увеличават сърдечната честота и отпускат кр. стени. Има няколко поколения препарати |
Блокери на калц. канали (амплодипин) | калцият влияне на съкращаването на сърцето и съдовете, лекарствата от тази група го потискат, с което сърцето и съдовите стени се отпускат |
алфа 2 адреномиметици (моксонидин) | намалява активността на мозъчен център, който управлява съдовете |
Съдържание:
Ангиотензин рецепторни блокери (ARB)
Движението на кръвта е условие за живота. Затова тялото не залага само на система да го регулира. В организма функционират едновременно няколко системи за управляване на налягането. Едната е ренин- ангиотензиновата система.
Няма да описваме как работи тази система, защото тя е серия от биопроцеси. Интересува ни ангиотензин II. Той пряко повишава налягането. Когато бъде потиснат – пречи му се, налягането пада.
На този принцип са разработени цяла група лекарства, общо наречени ангиотензин-рецепторни блокатори (АRВ). Те са от различни поколения, с различен профил на безопасност. Асортиментът непрекъснато се обновява. Златният стандарт от миналото еналаприл вече не е №1. Замени го периндоприл, който се задейства за 1 час и работи пълно денонощие. Но той се дозира трудно, защото е силен. Затова пък е идеален избор при силно изразени симптоми.
Главна цел на новосъздаваните препарати е да бъдат все по-безопасни, с все по-леко понасяне. Целта на изобретателите е да премахнат типичните нежелателни ефекти на блокерите като кашлица и задух. Тази цел се постига при новите сартани.
Блокери на ангиотензин ІІ-рецепторите субклас АТ1 и АТ2 сартани
АТ1‑рецепторите са разположени в гладката мускулатура на съдовете, сърцето и други органи. За 10 години се появиха препарати, които са предложени за отделно, второ поколение блокатори. Те не само блокират АТ1‑рецепторите, но и нормализират обмена на въглехидрати и липиди. Някои т. нар. „сартани“ блокират наред с АТ1 и рецепторите АТ2, които разположени в съдовете.
Кандесартан Актавис
Кандесартан подпомага сърцето да придвижва кръвта по съдовете, като ги отпуска и разширява, намалявайки съпротивлението. Показан е за хипертония, като е позволен и за деца над 6 г.
Друго назначение на Кандесартан е при намалена работоспособност на сърцето, когато АСЕ препаратите са неизползваеми или заедно с тях.
У нас се продава „Кандесартан“ от три фарма компании. Актавис е в дозировки от 8, 16 и 32 мг.
Валсартан НСТ
Активният агенг валсартан е съвременно хипотензивно средство. Той блокира рецепторите за ангиотензин II и измества хормона, който сам понижава тонуса на съдовете. Въздействието му е много мощно.
Важно уточнение
От предлаганите на пазара средства с името Демир бозан работа върши само оригиналната комбинация на "Фарма Витал", която струва 43 лева с включена доставка. Може да се купи и на място от редица аптеки в страната на същата цена. Когато поръчате 2 кутии от съчетанието, получавате 8 лева отстъпка и вместо 86 лева плащате само 80.
Показания за назначаването на Валсартан е хипертония и хронична недостатъчност на сърцето. Валсартан е единственият „сартан“, който е разрешен за употреба след прекаран инфаркт.
Средната терапевтична доза е 160 мг веднъж на 24 часа. Може да се повиши до 320 мг, може да се съчетава с други понижаващи налягането препарати. Таблетките на KRKA – Варсартан НСТ, се предлагат по 80, 160 и 320 мг.
Телмисартан СТАДА
Телмисартан като другите сартани нормализира и стабилизира налягането на кръвта, протичаща през съдовата мрежа. Препаратът е забележим с малкото си странични ефекти и крайно редки усложнения.
СТАДА го предлага по 80 мг самостоятелно и в комбинация с хидрохлоротиазид – тиазиден диуретик, който сваля налягането по свой механизъм – чрез редукция на солите и отводняване.
Лозартан (Лосартан)
Лозартан е сартан, който работи идентично с другите препарати от групата. Негов плюс е, че профилактира сърдечен удар при пациенти с удебеляване на стената на лява камера. Не се свързва и не блокира рецепторите на други хормони и йонни канали, важни за сърдечната регулация.
Лосартан се назначава самостоятелно или в комплексна терапия с диуретици, блокери на калц. канали, α – и β-блокери и др. препарати.
Средната дн. доза е 50 мг. Допустимо е да се намали до 25 мг и да се увеличи до 100 мг. Производителите на Losartan Чайка Фарма и Ауробиндо Фарма го предлагат само на 50 мг.
Теветен (епросартан)
Епросартан е още един от антагонистите на рецепторите за ангиотензин II, създаден за терапия на високо кръвно. Избирателно се свързва с АТ1.
Продава се като Teveten – търговско име, експлоатирано от разни производители. У нас е наличен продукт на Майлан, само в една дозировка от 600 мг и в една опаковка от 28 бройки.
Ирбесартан
Доказан е способността на ирбесартан да предпазва бъбреците и да намалява албуминурията. Още по-съществена негова особеност е способността да доведе 70% от пациентите с метаболитен синдром до желаните стойности на кр. налягане. При това болните отбелязват намаляване на обиколката на талията и на изходните нива на инсулина, глюкозата и липидите в кръвта. Ефектът е най-явен при съчетание на хипертония с метаболитен синдром.
Компанията Акорд го продава като Ирбесартан, при Актавис (Тева) е Ирпрестан и Ирпрезид (с диуретик), при Нобел – Ирбесан и Ко-Ирбесан (с диуретик), Чайкафарма го произвежда под името Ирбесо, Нео Балканика е регистрирала името Ирбек, Конверид е комбиниран препарат на Medochemie Кипър. Има и други лекарства с ирбесартан. Общото е стандартната дозировка от 150 мг, по-рядко по 300 мг.
Олмесартан/HCTZ Майлан
Олмесартан се свързва избирателно с АТ1 рецепторите. Той предизвиква дозозависимо продължително снижение на кр. налягане.
Приемът му един път в денонощие осигурява ефективно и меко намаляване на стойностите в течение на периода. Хипотензивното действие се развива в течение на 1 – 2 седмици, а върхов ефект се достига приблизително след 8 седмици от началото на терапията.
Терапия с ангиотензин рецепторни блокери
АСЕ (прили – имената им завършват на pril) и АТ – блокерите (сартани – завършват на sartan) се конкурират без излъчване на победител. По основно действие те имат незначителна разлика. „Прилите“ потискат ензим, който превръща биологично неактивния ангиотензин I в активния ангиотензин II, „сартаните“ потискат директно ангиотензин II, като му пречат да се свърже с рецепторите за него. Резултатът е идентичен.
По-съществени са различията между „прили“ и „сартани“ са в допълнителните ефекти и нюанси в клиничното приложение, поради което е създаден алгоритъм за диференциален избор.
Пациентите се вълнуват от негативите, при които „сартаните“ водят. Затова и ги предпочитат за хипертония. Обаче „прилите“ са достатъчно ефективни и обикновено се понасят нелошо от пациентите. Затова принципът на избор е следният: ако „прилите“ намаляват кръвното до целевия показател и не пораждат негативи, няма смисъл да се сменят със „сартани“.
Мнение №1: Моите модерни лекарства за кръвно и билки
Страдам от хипертония от пет години. Смених няколко лекарства, все съвременни и безопасни (пък и скъпи). Стойностите ми се стабилизираха почти веднага, но страничните ефекти не отшумяха, както се очакваше. Кашлицата се оказа малкото зло. Истински отвратителното нещо е задухът, заради него получих траен стрес, да не кажа страхова невроза.
Реших да намаля дозата на хапчетата, за да се намали и задухът. За компенсация купих билки – препоръчаха ми блатен тъжник и глог. После научих за чая Демир бозан, в който ги има двете билки плюс още няколко за сваляне на кръвното.
За около 2 – 3 седмици положението се успокои. В момента взимам половин доза от хапчетата и 3 чая Демир бозан.
Ваня Танева от Бургас
Още по темата ТУК: Прием на Демир бозан за нерви. Цена и мнения за този чай при нерви и безсъние. При депресия.
Лекарства за кръвно с по-малко нежелани реакции
Епизодичното вдигане на налягането на кръвта не е голям проблем – то бързо се овладява с лекарства. Проблемът се крие в последствията. Рязкото повишаване на налягането се отразява върху работоспособността на сърцето и бъбреците, които влизат в ролята на мишени. Игнорирането на пристъпите или отстраняването им без последваща терапия може да увреди очите.
Изхождайки от опасността, която носи артериалната хипертония, лекарите приоритетно се заемат с предотвратяване на подемите на кр. налягане и пресичане на хипертоничните кризи. По този начин се защитават органите – мишени от патологично поражение. Профилактичната цел е с по-висок приоритет от негативните ефекти, носещи дискомфорт. Ето защо от клиничната практика не слизат силни и ефикасни лекарства, независимо от това, че пораждат нежелателните реакции.
Следващите препарати ще разгледаме в светлината на техните негативни съпровождащи лечението ефекти.
Диротон (Лизиноприл)
Диротон е търговското име на АСЕ лекарството лизиноприл. Други препарати със същия лечебен агент са Лизиноприл, Лизоприл, Линиприл, Витоприл. От името личи принадлежността към групата на „прилите“.
Препаратът не подхожда при бременност над 3-я месец, при диабет, нарушена функционалност на бъбреците, при сърдечна недостатъчност, лекувана със сакубитрил или валсартан.
Необходимо е да се изчете листовката по въпроса с нежелателните реакции. Те са дълъг списък, който включва алергични, кожни и общи инфекциозни прояви. Често се изпитват главоболие, диария, виене на свят, кашлица, повръщане. Нечести са, но сериозни, последствия като вертиго, инфаркт, безсъние, импотентност и др.
Небиволол
Небиволол е името на лечебния агент. Той се произвежда още под търговските марки Биволет, Небилет, Неволен, Небилан, Небикард, Небилокон, Кардиостад.
Небиволол е различен от дотук визираните препарати – нито „прил“, нито „сартан“. Той е бета адрено-блокатор, който се експлоатира от кардиологията. Неговия ефект върху кръвното налягане е вторичен. Небиволол е трето поколение блокер, усъвършенства по отношение на разхлабващото съдовете действие. Предходните поколения нямат такъв изразен ефект.
Като всички бета-блокатори, и небиволол се приема за сърце. Съдовете се разширяват с цел да се облекчи сърцето. Намаляването на налягането е помощна функция, а не цел. Ето защо небиволол и неговите събратя от групата се изписват при сърдечно страдание, съчетано с хипертония.
снимка
Въпреки че е от друга група, небиволол също има своите негативни ефекти. Честите (1/10) са замайване, болки в главата и умора, сърбежи, диария или запек, гадене, подуване на крайници, задух. С честота 1/100 са забавяне на пулса, спазми в краката, импотентност, депресия, обриви, кошмари.
Каптоприл
Той е от групата на „прилите“ – потиска превръщането на ангиотензина от форма I във форма II, с което спира свиването на съдовите стени.
Негативи от каптоприл: оток, задух, парене или обрив по кожата, замайване, коремна болка. Сред честите реакции (1/10) са кашлица, повръщане, диария, диспепсия, суха уста, обриви, косопад и др. С честота 1/100 се регистрират изтръпвания, сърцебиене, съдов спазъм, причерняване до колабиране и др.
Физиотенз
Моксонидин е лечебната съставка в препарата Физиотенс с аналози Моксогамма и Моксотенс. Той е от групата на хипотензивните средства. Влияе върху централната регулация на кръвното налягане. Води до потискане на неврони, които контактуват със съдодвигателния център в мозъка и така намалява симпатическото влияние върху сърдечно-съд. система.
Показание за избора на Физиотенз и другите препарати с моксонидин е устойчиво повишаване на систоличното показание над 140 мм и/ или диастоличното над 90 мм. Лекарството се ползва за дълга поддържаща терапия.
Физиотенз действа след 20 мин. и дава максимум след 1.5 часа. Показателите за налягането спадат след 30 мин.
Сериозен негатив при моксонидин е подуване на устата, но той е нечест (под 1/100). Чести са суха уста, болки в гърба и главата, слабост и световъртеж. Възможни обриви, безсъние, диария и др.
Лозап и Лозап Н
Лозап е едно от търговските наименования за лосартан (от Зентива). Лозап Н е комбинираният продукт с диуретик (хидрохлортиазид).
Подробности за действието вижте по-горе в главата за Лозартан (Лосартан). Тук ще опишем някои по-чести негативи, които са присъщи на всички препарати с лозартан.
Най-честа проява са кашлица и дихателни инфекции под формата на синузит и запушен нос. 1/100 честота показват диаричните изхождания, коремна болка, мускулни спазми, болки в мускулни групи, слабост, безсъние и др.
Туинста (Twynsta)
Туинста е комбиниран препарат, който съдържа телмисартан и амлодипин. Сродни препарати са Телфорт, Телдипин, Равентон, Телмисартан НСТ, Актелсар Дуо.
Комбинацията осигурява не само ефективен контрол върху налягането, но и доказано протективно действие върху органите мишени. Подобрява прогнозата за пациенти, осигурява допълнителни преимущества при метаболитен синдром (подобряване на параметрите на въглехидратния и липидния обмен), при болни бъбреци (предизвиква регресия на протеинурията), при хипертрофия на лявата камера (поражда регресия). Последни изследвания показват благоприятен профил на безопасност.
Сериозният негатив е сепсис, но той е рядък. Най-чест негатив са замайване и подути глезени.
Карведилол
Той е α и β адреноблокер – неселективен, въздейства върху всички разновидности. Чрез блокадата на тези рецептори намалява кр. налягане, изпомпваното количество кръв и разрежда сърдечните съкращения.
По-чести негативи от Карведилол са забавяне на пулса, оток на крайници и лице, гадене, напълняване и др.
„Мерцедесът на лекарствата за високо кръвно“
Популярният израз идва от мечтата за категорично лекарство, което да премахне нестабилността на кръвното. Някои публитации обявяват за „мерцедес“ ту чесъна, ту каркадето, ту някой конкретен медикамент.
Реалният факт е, най-добро лекарство няма, въобще няма класация. Кръвното е параметър, влияещ се от всякакви патологии. То се коригира с различни подходи. Не случайно са изхарчени милиарди за разработката на разни по тип и механизъм медикаментозни препарати. Важното е отделният болен да намери своя „мерцедес“ – препаратът, с който постига здравословно налягане.
Немско лекарство за кръвно
Васкорин на германската компания за добавки Zein Pharma е насочен към здравето на кръвоносните съдове. Съчетава природни компоненти като аргинин и определени В-витамини, полезни за сърцето. Производителят описва, че Васкорин има терапевтичен ефект при атеросклеротични изменения и хипертония. Приема се профилактично по 2 капсули дневно, а за целите на снижаване на кръвното – по 4 капсули.
Лекарства за кръвно без рецепта?
Безрецептурни са растителните продукти с ефект върху кръвното налягане. Такива има, макар и в ограничено количество.
Пример е Тенсиофитол – извлек от маслина – плод и лист. Предписва се за здраве на сърцето и нормализиране на налягането в съдовете и мозъка. Активните съставки са извлечени по иновативна формула. Според описанието, препаратът е изпробван над хиляди пациенти. Препоръчителният курс с Тенсиофитол е 3 – 6 месеца при доза от 2 капсули дневно, а може да се приема и непрекъснато с профилактични цели.
Вижте и ТОВА: Билкови хапчета за високо кръвно налягане. Има ли лекарства за високо кръвно без рецепта? Кои са най-добрите и ефикасни хапчета?
Кои са най-използваните диуретици?
За лечение на артериална хипертония най-често се ползват тиазидните диуратици като индипамид и хидрохлортиазид. В екстрени ситуации, когато се цели значително снижение на показателите за кратки срокове, могат да се вземат и по-мощните петлеви диуретици, например Фуросемид. Принципно те се назначават от лекар и нерядко – в стационар.
Най-популярните АСЕ инхибитори
Един от най-често ползваните инхибитори е лизиноприл (Диротон®). Преди всичко той не се метаболизира в организма, а циркулира в кръвта и се елиминира през бъбреците в неизменен вид.
Оптимална комбинация, по-ефикасно контролираща налягането, е съчетанието на лизиноприл с тиазиден диуретик ((Ко–Диротон®). И двата препарата са унгарски – на Гедеон Рихтер. Ко- Диротон е фиксирана нискодозова комбинация с хидрохлортиазид, който дава отличен резултат и се понася добре.
При проблемни бъбреци се предпочита Фозиноприл – дълго действащ, с компенсиращо изхвърляне и с жлъчката. Рискът за бъбреците е минимален.
Най-известните бета блокери
Тази група има допълнителна функция в лечението на хипертония. Те служат за протекция на атеросклеротичните процеси, предотвратяват прогресиране на патологията, предпазват лявата камера, имат антиаритмично действие, предотвратяват пристъпи на стенокардия.
Препаратите от тази група ще различим по наставката „олол“ в имената – тимолол, пропранолол, метопролол (Промерол), пиндолол. Изброените са най-популярните сред бета блокерите.
Странични ефекти от обичайните лекарства
Всички препарати, дори с оптимален профил на безопасност, пораждат странични явления.
Странични ефекти от диуретиците
Всички диуретици са рецептурни, защото имат голямо количество нежелателни реакции. Те касаят на първо място водно-електролитния баланс, киселинно-алкалното равновесие, обмяната на въглехидратите и липидите, на фосфатите и на пикочната к-на. Някои дават специфични негативи върху ендокринната с-ма. Класическо последствие е хипокалемия – недостиг на калий.
Странични ефекти от бета-блокерите
Системното действие на този клас лекарства, особено на неселективните, нерядко се съпровожда с кардиални и екстракардиални негативи – влошаване на изпомпването от сърцето, брадикардия, прекален спад на кръвното, психо-емоционални разстройства, респираторни нарушения, мускулна слабост, неиздържане на натоварване, импотентност, влошена работа на бъбреците, нарушен въглехидратен обмен.
Честотата на негативите зависи от селективността. Най-малко те са изразени при селективните бета – блокери.
Странични ефекти от АСЕ инхибиторите
Към честите негативи се отнасят хипотония, диспептични явления, нарушени вкусови усещания (солен или метален привкус), изменена картина на периферната кръв (анемия, левкопения и др.), обриви, ангионевротичен оток, кашлица и др.
Някои пациенти страдат от негативи в дихателната система и органите от нея като болки в гърлото и гърдите, оток на лицето и езика, подуване на шията, стоматит, задух, слабост и др.
Мерки за намаляването на ефектите
Страничните ефекти на визираните дотук препарати са дозозависими – при високи дози са по-силни. Ето защо намаляването им се поправя с редукция на дозата, но това не винаги е възможно.
Пациенти търсят допълнителни способи за увеличаване на ефекта или за комбинирането му от различни източници, за да си позволят ниска доза на основното лекарство. Най-добър резултат се постига с растителни и билкови препарати, които намаляват стойността на кръвното налягане безопасно, без да добавят собствени негативи.
Мнение №2: Кои са най-добрите лекарства за кръвно и билки според мен
Аз съм от късметлиите, дето не понасят животоспасяващото си лекарство. Най-добре се чувствам с Диротон – кръвното се нормализира, не пада, не се повишава. Ама ми се подува устата, езикът се удебелява. На моменти се подуват краката, а отеклото сърби.
Направих опит с половин доза Диротон. Подутото спадна, кръвното скочи. Останах на намалената доза и почнах народните средства – чесън, лукови люспи, цвекло с мед и лимон, зеленчукови сокове… Някои неща не дадоха ефект, други дадоха, но нестабилен. Изпробвах Артемис Био, чая за кръвно на Цярь, Хималайски по Аюрведа, Демир бозан, Еверест Сарпаганда.
Изводът ми е, че билките стават. Най съм доволен от Демир бозан и засега съм на него. Пия половин доза хапчета и пълната доза от чая. Кръвното към момента е нормално, нямам скокове. Усещам определен ефект върху нервите и последната кръвна картина ми е значително по-добра.
Живко Павлов от Русе
Вижте и ТОВА:
- Кое е най-доброто лекарство за високо кръвно на нервна почва? Билки със същата цел. Мнения за Рилменикс;
- Колко време се пие Ноотропил? А Пирацетам? Мнения: Може ли Ноотропил и Кавинтон заедно? Луцетам.
Подкрепям човека, който пише за Демир бозан. Пия го за пречистване и определено съм с бетон кръвно оттогава, не мърда, супер съм доволен!
Свалих 150/110 на 130/90, и съм благодарна на чая Демир бозан, макар че си пия и хапчетата, но преди чая имах кризи, а сега нямам.
Мойте проблеми са на нервна почва, така че си пия Демир бозан и съм напълно ОК, защото ми повлияе и на кръвното, и на нервите. Сис сигурност действа.